Menu
Kontakty
Koordinátorky:
Markéta Hollerová
tel: 606 300 175

Jana Vyskočilová
tel: 607 915 280

E-mail:
pro KBT II

pro KBT III (i pro KBT I)

pro KBT IV

pro KBT výcvik v supervizi

pro zájemce o výcvik
Přehled rubrik
Vážení zájemci o výcvik v kognitivně behaviorální terapii,

Pokud v současné době uvažujete o tom, že absolvujete výcvik v psychoterapii, máte na výběr velké množství možností. Než se rozhodnete, který psychoterapeutický směr by vám osobně nejlépe vyhovoval, měli byste se seznámit s jeho základními rysy, možnostmi jeho uplatnění v praxi, s poznatky o jeho účinnosti a zvážit, nakolik byste jej mohli využít ve své vlastní praxi u svých pacientů.

Co je KBT

Každý, kdo se ve své práci setkává v roli terapeuta s lidmi, kteří trpí nějakou formou psychické poruchy, si je velmi dobře vědom faktu, že většina těchto klientů neočekává od terapeuta - ať se jedná o lékaře, psychologa nebo zdravotní sestru - pouze všeobecné povzbuzení a podporu, případně (pokud jde o lékaře) předpis léků, ale předpokládá, že jim terapeut bude schopen poskytnout systematickou psychoterapeutickou péči.

Výzkumné studie přesvědčivě dokazují, že u mnoha psychických poruch, například u úzkostných poruch, agorafobie, obsedantně kompulzivní poruchy, panické poruchy, sociální fobie, u depresí, u sexuálních dysfunkcí, u závislostí, ale i u poruch osobnosti a u schizofrenie, samotné podávání léků nepostačuje k uspokojivému zvládání těchto potíží a systematická psychoterapie by proto měla být samozřejmou součástí léčby většiny psychických problémů. Provádění systematické psychoterapie ovšem vyžaduje nejen ochotu a jistý talent ze strany terapeuta, ale také poměrně náročný několikaletý výcvik.

Kognitivně behaviorální terapie je v současné době jedním z nejrozšířenějších psychoterapeutických směrů. Vznikl ve druhé polovině 20. století jako výsledek úspěšné integrace behaviorální a kognitivní terapie.

O popularitě KBT a šíři jejího uplatnění svědčí mimo jiné i fakt, že se každý rok v září koná Annual Congress of the European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT), kterého se pravidelně účastní několik stovek účastníků z několika desítek zemí z celého světa. V roce 2003 se výroční kongres EABCT konal v Praze, v roce 2004 v Manchesteru ve Velké Británii a v témže roce proběhl i světový kongres v japonském Kobe. V září 2005 proběhl evropský kongres v Thessaloniki v Řecku, v září 2006 v Paříži. V roce 2007 se v červenci koná světový kongres v Barceloně ve Španělsku, více na www.wcbct2007.com.

V české republice se začala kognitivně behaviorální terapie rozvíjet až po roce 1991, kdy byla založena česká společnost KBT a kdy začal probíhat první, tehdy dvouletý výcvik v KBT. V roce 1993 byl založen Institut KBT v Praze pod vedením MUDr. J. Zbytovského a PhDr. J. Kaněrové. Tento institut poskytuje výcvik v KBT do současné doby.

Vzhledem k tomu, že množství zájemců o výcvik v KBT stále narůstá, byl v roce 2004 založen nový výcvikový program, který organizuje ODYSSEA - Mezinárodní institut KBT.

Zde si můžete o KBT přečíst více
co_je_kbt.pdf

Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Přihlášení

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového uživatele!
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server